News

Myślisz, że bezpośredni wywiad z klientem to już przestarzała forma? Poznaj jej zalety

Article 1

Dzisiejszy rynek przedsiębiorstw oferujących różnego rodzaju usługi i produkty pęka w szwach. Rosnąca konkurencja przyczyniła się do wzrostu popularności badań marketingowych. Ich celem jest poznanie klientów i ich opinii o firmie, co ma pomóc w doborze odpowiednich działań umacniających pozycję na rynku. Jednym z takich badań rynkowych są wywiady osobiste face-to-face. Przekonaj się, że metoda ta wcale nie jest przestarzała. Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj jej zalety.

Wykorzystaj potencjał komunikacji niewerbalnej podczas wywiadów osobistych

Podczas wywiadu osobistego cała rozmowa przebiega zgodnie z wcześniej ustalonym planem wywiadu, a dodatkowo ankieter przy zadawaniu pytań może wspomagać się kwestionariuszem z pytaniami. Rozmowa F2F ma znacznie bardziej swobodny charakter. Dużą zaletą jest wykorzystanie komunikacji niewerbalnej. W wielu przypadkach mówi ona więcej o odczuciach klienta niż to jak odpowiada na pytania. Zachowania oraz język ciała to klucz do określenia czy klient udziela szczerych odpowiedzi. Podczas rozmowy face to face dana osoba znacznie bardziej przykłada się do odpowiedzi na zadawane pytania, niż wtedy kiedy nikt na nią nie patrzy. Obecność ankietera stanowi pewnego rodzaju presję dla klienta. Czuje się on obserwowany, co powoduje, że znacznie rzetelniej podchodzi do udzielania odpowiedzi na zadawane pytania.

Profesjonalne wywiady F2F z Norstat to Twoja szansa na poznanie konsumentów

Wywiady bezpośrednie F2F mogą być przeprowadzone na dwa sposoby. Pierwszy tzw. PAPI, gdzie ankieter posiada tradycyjną papierową ankietę. Natomiast drugi rodzaj tzw. CAPI wykorzystujący urządzenie mobilne. Znacznie częściej można spotkać ankieterów z urządzeniami mobilnymi umożliwiającymi bardzo szybkie i sprawne przekazanie informacji do systemu. Firma Norstat posiada wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu badań terenowych, gdzie głównym działaniem są wywiady osobiste. Nasi ankieterzy stają na wysokości zadania, aby dostarczać Ci wiarygodne dany. Doskonale wiemy, że od wyniku przeprowadzanego wywiadu osobiste zależy to jakie działania zostaną podjęte przez Twoją firmę, aby wzmocnić jej pozycję na rynku. Zapraszamy do konsultacji z naszymi profesjonalistami. Nie zwlekaj i poznaj swoich klientów.